• BIST 100
  1.549,81
  % 1,28
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6310
  % -1,60
 • € EURO
  9,0895
  % -1,20
 • £ POUND
  10,5952
  % -1,28
 • ALTIN (TL/GR)
  418,13
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % -1,01
 • BITCOIN/TL
  413495,195
  % 8,05
 • ÇEYREK ALTIN
  683,00
  % -0,43

4 Adımda Başarılı Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

4 Adımda Başarılı Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

En iyi finansal planlar sağlam bir bütçe ile başlar. Faturaları ödemek veya hayalinizdeki eve almak için para biriktiriyorsanız bütçe, finansal hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için atmanız gereken ilk adımdır. Peki 4 adımda başarılı bütçe planı nasıl yapılır, gerçekçi bir bütçe oluşturmak için hangi adımları izlemeliyim diye soruyorsanız bu makalede bu soruların cevaplarını odaklanacağız.

Finansal Özgürlük İçin İhtiyacınız Olan Öneriler

Günümüzde finansal özgürlük, gelir eşitsizliğinin artış gösterdiği toplumlarda insanlar açısından büyük bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Bu nedenle de birçok kişi, finansal özgürlüğünü elde etmenin yolları hakkında bilgi almak ister hale gelmiştir. Çeşitli yatırım araçları ve biraz sabır ile finansal özgürlüğü elde etmek mümkündür. Finansal Özgürlüğü Elde Edebilmek İçin Neler Yapılabilir? Çeşitli yatırım araçları ve yöntemler ile elde edeceğiniz finansal özgürlükte, ilk adım belirli aşamalardan geçiyor. 1)Bütçe

İlgili İçerik

Bütçe Planı Adımları

 1. Gelirleri Belirlemek

Gelirinizi belirlemek için öncelikle her ay için giderleri yazmalı ve geriye kalan paranın ne kadar olduğunu hesaplamalısınız. Yalnızca maaş değil, nafaka, faiz, temettü ve kira geliri gibi diğer gelir kaynaklarını da bu hesaba katmalısınız. Artık gelirinizi bildiğinize göre, nereye gittiğini gözden geçirebilirsiniz.

 1. Giderleri Belirlemek

Aylık harcamanızı belirli gruplara ayırmakla işe başlamalısınız. Birçok insan için bu, kira, ulaşım, kamu hizmetleri ve yiyecek (market giderleri) olarak gruplandırılacaktır. Onlardan sonra “Dışarıda Yemek”, “Tatil”, “Kıyafetler” gibi ek alanlar açıp bunları da yazabilirsiniz. Unutmayın, bazı harcamalar aylık olarak faturalandırılmayabilir, bu nedenle aylık harcamanızın bütünsel bir resmini elde etmek için önceki ayları inceleyin.

 1. Bütçe Planı İçin Aradaki Farkı Hesaplama

Harcamalarınız zaten birikimlerinizden fazlaysa 2 seçeneğiniz var. Ya daha fazla para kazanın ya da daha az harcayın. Daha fazla para kazanmak yerine harcamayı azaltmak genellikle daha kolaydır. Bütçenize tekrar bakın ve nelerin azaltılabileceğini belirleyin. Daha az yemek mi? Daha az yeni kıyafet? Harcadığınızdan daha fazlasını biriktiriyorsanız, bu harika. Tasarruf ettiğiniz miktardan memnun musunuz? Değilse, başka ne ortadan kaldırılabilir?

Rehber: Az Miktarda Parayla Yatırım Yapma Yolları

Az Miktarda Parayla Yatırım Yapma Yolları Günümüzde herkes yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor. Yatırım yapabilmek için her zaman çok yüksek miktarda paralarınız olmayabilir. Az miktarda parayla yatırım yapmanın yolları merak edilir ve aslında çok kolaydır. Bu yazı size borsa başlangıç rehberi olarak yol gösterebilir. Çok küçük miktarlarda bile yatırım yapmak büyük getiriler sağlayabilir. Pek çok insan için, "yatırım" kelimesi

İlgili İçerik
 1. Tasarruflarla Ne Yapabilirsiniz?

Tasarruf etmeye başladığınızda şu soruyu sorabilirsiniz; Şimdi, onunla yapılacak en iyi şey nedir? Borçlarınız fazlaysa, bunu ödemek en iyisi olabilir. Gelirinizin bir yüzdesini tasarruf olarak hedeflemeyi tercih ediyorsanız, %5 veya %10’dan başlamayı deneyin ve ardından zaman içinde tasarruf oranınızı artırın.

Genç Girişimcilere Tavsiyeler: Girişimcilik

Yatırım Yapmak İsteyen Genç Girişimcilere Tavsiyeler Gençler belli bir zaman sonra harçlıktan ziyade kendi parasını kazanmaya başlar. İlk maaşını aldıktan sonra da yatırım yapmayı öğrenmeye karar verebilir. Yatırım yapmak ilk etapta karışık geliyor olabilir. Fakat öyle olması gerekmiyor. Yine de bu konuda biraz bilgi sahibi olmak yardımcı olabilir. Gençlerin ve ebeveynlerin bu konuda atabilecekleri bazı adımlar var. Bu yazıda, genç girişimcilere tavsiyeler bulacaksınız.  Tüketimden farklı olarak, yatırım yapmak

İlgili İçerik

Her hafta gözden geçirerek bütçenize bağlı kalmayı hedefleyin. Bütçe planı yaptığınızda ve daha fazla gelir elde etmek istediğinizde atmanız gereken en önemli adımlardan birisi tasarruf yapmayı öğrenmektir. Tasarruf için her hafta düzenli olarak bütçe planınızı gözden geçirin ve nerelerde giderleriniz artıyor ya da gelirleriniz azalıyor bunu belirlemeye çalışın.