• BIST 100
  1.547,69
  % 1,14
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6280
  % -1,63
 • € EURO
  9,0876
  % -1,21
 • £ POUND
  10,6081
  % -1,16
 • ALTIN (TL/GR)
  418,39
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % -0,97
 • BITCOIN/TL
  413417,726
  % 8,38
 • ÇEYREK ALTIN
  683,00
  % -0,29

Ayı Sezonu Nedir? Boğa Sezonu Nedir? Tüm Detaylar

Ayı Sezonu Nedir? Boğa Sezonu Nedir? Tüm Detaylar

Borsa Çöküşü Nedir?

Bir borsa çöküşü, bir piyasa endeksinin ticaretin bir gününde veya birkaç gününde ciddi şekilde düştüğü zamandır. Borsa neden çöker? Borsa çökerse ne olur? soruları her yatırımcının aklını kurcalayan sorulardandır. Borsa çöküşü hakkında detaylı bilgileri rehberimizde bulabilirsiniz. Bu rehber ayrıca ayı sezonu ve boğa sezonu kelimelerini de açıklayacak.

Bir çöküş, borsa düzeltmesinden daha anidir; bu, piyasanın günler, haftalar ve hatta aylar boyunca 52 haftanın en yüksek seviyesinden %10 düştüğü zaman olarak adlandırılabilir. Konusunda uzman ve deneyimli yatırımcıların hoş karşıladığı piyasa döngüsünün doğal bir parçasıdır. Böyle bir geri çekilme, piyasanın daha yüksek seviyelere gitmeden önce konsolide olmasına izin verir.

Borsada En Çok Yapılan Hatalar

Borsada Sık Sık Yapılan Hatalar Borsada, kısa, orta ve uzun vadede doğru stratejilerle iyi gelirler etmek mümkün. Bir çok yatırım aracına oranla borsa; piyasayı takip eden, ekonomi ile yakından ilgilenen ve şirket-piyasa analizini doğru şekilde yapan yatırımcılar için tercih sebebidir. Bu yazımızda özellikle borsaya yeni başlayanların sık sık yaptığı hatalardan bahsedeceğiz.  Analiz Yapmadan Hisse Senedi Almayın Kulaktan dolma fikirlerle, yatırım tavsiyeleri ile hisse senedi almayın. Portföyünüzün büyük

İlgili İçerik

Pazar Neden Çöker?

En basit nedeni aslında tedirgin satıcılar diyebiliriz. Beklenmedik bir kriz ya da felaket olayı bu paniği yükseltir. Pazar çöktüğünde para kayıpları da artar. Yatırımcılar beklenmedik zararlar görür. Bankalar iflas edebilir ve emlak piyasası da kayıp vermeye başlar. Bir borsa çöküşü durgunluğa neden olabilir.

Hisse senetleri, şirketlerin işlerini yönetmek ve büyütmek için kullandıkları önemli bir nakit kaynağıdır. Hisse senedi fiyatları önemli ölçüde düşerse, şirketlerin büyüme yeteneği azalır. Üretim yapmayan firmalar, er ya da geç çözücü kalmak için işçileri işten çıkaracaktır. İşçiler işten çıkarıldıkça daha az harcıyorlar. Talepteki düşüş, daha az gelir anlamına gelir. Bu, daha fazla işten çıkarma anlamına gelir. Düşüş devam ederken, ekonomi daralır ve bir durgunluk yaratır.

Borsada Teknik Analiz İle Hisse Senedi Seçimi

Teknik Analiz İndikatörleri Kullanarak Hisse Senetleri Nasıl Seçilir? Doğru hisse senedini seçmek yatırımcılar için çok önemlidir. Dilediğiniz pazardaki en iyi hisse senedini seçmeniz için adım adım ilerleyen bir makale hazırladık. Bu makalede özellikle “Teknik analiz indikatörleri kullanarak hisse senetleri nasıl seçilir?” sorusuna cevap veriyoruz. Borsada teknik analiz terimi aslında temel analizden tamamen

İlgili İçerik

Ayı Sezonu Nedir? Boğa Sezonu Nedir?

Borsa, endekslerde arz ve talep doğrultusunda zaman zaman iniş ve çıkışlar gösterir. Bu iniş ve çıkışlar bazen hacimli, bazen hacimsiz gerçekleşir. İşte bu iniş çıkışların olduğu zamanları biz ayı sezonu ve boğa sezonu olarak adlandırırız. Aşağıda her iki terimi de açıkladık.

Ayı Sezonu Nedir?

Yukarıda borsanın neden düşüşe geçtiğinden bahsettik. Borsada ani düşüşler ve trendlerin sürekli aşağı seyri Ayı Sezonu olarak tanımlanır. Bu sezon satış için uygun bir sezon değildir çünkü maliyetiniz yükseklerde ise, zarar ettirir. Hisse senedi fiyatları aşağı doğru indikçe, senet üzerinde analiz yapmak faydalı olacaktır. Piyasa/defter değeri, sektör ortalaması gibi parametreler ile şirketi değerlendirip; teknik analiz ile hisse senedinin anlık gidişatı konusunda fikir sahibi olunduktan sonra aksiyon alınabilir. Hisse senedinin fiyatı olması gereken ortalama fiyatın çok altında ise aşağı fiyattan alım maliyet düşürecektir(yatırım tavsiyesi değildir).

Boğa Sezonu Nedir?

Boğa sezonu, bir hisse senedi veya bir endeksin yukarı yönlü hacimli artış dönemidir. Bu dönemde aşağıdan toplanan hisse senetlerinin olduğu portföy değer kazanmaya başlar. Tıpkı ayı sezonunda da bahsettiğimiz gibi teknik analiz ve şirket analizi ile kağıdın ulaşabileceği maksimum trend noktası aşağı yukarı tahmin edilip aksiyon alınabilir(yatırım tavsiyesi değildir).

Borsaya İlk Kez Girecekler İçin Yatırım Araçları

Borsaya İlk Kez Girecekler İçin Yatırım Araçları Birçok kişi yatırım yapmak istiyor fakat nereden başlayacağını bilemiyor. İlk akla gelen ise borsadan para kazanmak. Bu yazıda borsaya ilk kez girecekler için yatırım araçları hakkında bilgiler bulacaksınız. Yatırım yapmak bir gelir elde etmek amacıyla tasarrufları veya elinizdeki kaynakları bazı yatırım araçlarına yönlendirmektir. Yatırım yaparken kullanıcıların aklına takılan ise bir

İlgili İçerik

Borsa Çöküşü Durumunda Alınması Gereken Önlemler

Borsa çöküşü sırasında kaybınızı en aza indirmek için yapmanız gereken şey çeşitlendirilmiş bir hisse senedi, tahvil ve emtia portföyü bulundurmak olabilir.

Piyasa koşulları değiştikçe portföyünüzü yeniden dengeleyin. Bunu iyi yaptıysanız, hisse senetlerini değer kazandıklarında satmış olursunuz. Ekonomi durgunluğa girerse, devam eden yeniden dengeleme, fiyatlar düştüğünde hisse senedi satın alacağınız anlamına gelir. Tekrar yükseldiklerinde, her zaman olduğu gibi, hisse senedi fiyatlarındaki yükselişten kar edersiniz.

Çeşitlendirilmiş bir portföyü yeniden dengelemek, kendinizi bir kazadan korumanın en iyi yoludur. En deneyimli ve iyi yatırımcı bile, çok geç olana kadar bir borsa çöküşünü tanımakta zorlanır. Dürtüsel kararlar almak yerine uzun vadeli bir strateji geliştirmeye çalışmak borsa çöktüğünde akıllıca olacaktır.