• BIST 100
  1.549,35
  % 1,25
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6234
  % -1,68
 • € EURO
  9,0879
  % -1,22
 • £ POUND
  10,6005
  % -1,22
 • ALTIN (TL/GR)
  418,65
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % -0,97
 • BITCOIN/TL
  413080,576
  % 8,29
 • ÇEYREK ALTIN
  683,00
  % -0,43

Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Bir Pasif Gelir Aracı Olarak Borsa

Borsaya yeni başlayan her bireyin farkında olması gereken altın gibi değerli bilgilerle karşınızdayız. Borsanın pasif gelir olması, ekonomisi inişli çıkışlı olan ülkemizde bilinçli yatırımcıları oldukça mutlu ediyor. Eğer biraz borsaya merak duyuyor ve bu konuda tecrübesizseniz, etrafınızda da borsadan istikrarlı bir şekilde para kazanan arkadaşlarınız var ise kendinizi şüphesiz bu işin içinde bulabilirsiniz.

Yeni Başlıyorum Ne Yapabilirim ?

Öncelikle SPK’nın yatırım hesabı açacak kişilere yaptığı testten bahsedelim. Yatırım Aracı Uygunluk Testi, kişinin öncelikle kendisini korumaya yönelik bir testtir. Bu test ile birlikte yatırımcının ne kadar risk aldığı ve hangi güvenli yatırım araçlarını tercih edeceği gözlemlenir. Test online veya kağıt üzerinde yapılır, uygunluk durumu negatif ise yatırım hesabı açılmayarak yatırımcı adayı korunmuş olur.

Yatırımcı adayı, öncelikle sınırlarını bilmelidir. Hırs, borsada en büyük tuzaktır. Bir limit belirlenmeli, o limitte pozisyon alınmalıdır. Borsa mekaniğinin büyük bölümünün psikolojik faktörler doğrultusunda hareket ettiği unutulmamalıdır. Paranın değeri ve kıymeti borsa trendini büyük oranda etkiler.

Borsaya Giriş

Borsa konusunda hiç tecrübeniz yoksa, borsanın temel anlamda mantığını kavrayabilmek adına birkaç kitap okumanızı tavsiye ediyoruz. Piyasada bulunan borsa kitaplarını tercih edebilirsiniz. Amaç tamamen terimlere alışmak. Daha sonrasında ise borsayı en çok etkileyen faktörlerden biri olan haberleri izlemeniz gerekecek… Çok basit bir söylem oldu belki ama, bu maddenin önemi büyük. BİST içerisinde alım satım yapacaksanız, ülkemizin ekonomisine, nelerden etkilendiğine, neler ile karşı karşıya olduğunu bilmelisiniz. Ülkemizin coğrafi konumu ve ilişkilerimiz sebebi ile ekonomimiz inişli-çıkışlıdır. Her yeni gelişme ekonomiyi büyük küçük oranda etkiler. Bu da sizin kazancınızın oranını belirler. Borsa Nedir sorusunun cevabını almak için linkteyi yazımıza göz atabilirsiniz.

Yatırım Hesabı Açılışı

Borsada işlem yapabilmeniz için bir aracı kuruma mensup olmanız gerekir. Bu aracı kurumları genelde bankalar kurarlar. Aracı kurumlar arasında tercih yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç kriter var. Gelin bu kriterlere göz atalım.

Hiç borsa geçmişinizin olmadığını düşünürsek, sizlere ara ara bilgilendirmeler hatta gerekirse tavsiyeler verebilecek aracı kurumlara ihtiyacınız var. Fakat her aracı kurum yatırım tavsiyesi vermeyebilir. Dolayısı ile ilk önceliğiniz yatırım tavsiyesi alabileceğiniz aracı kurumlar.

Yatırım tavsiyelerini yalnızca yetkili yatırım danışmanları verebilir.

İkinci bir kriter ise komisyon oranları. Komisyonlar aracı kurumlar arasında en büyük tercih sebebidir. Aracı kurum, sizin her alım veya satım işleminize komisyon keser. Bu komisyonlar işlem başına küçük gibi görünse de; ileride anlık al-sat(trading) yaptığınızda kârınızdan zarar ettirecektir. Örneğin 100 000 TL portföyünüzün olduğunu düşünelim, gün içerisinde dört kere al-sat yaparsanız 800 000 TL işlem hacminiz olur. 4/1000 oranında komisyon kesen bir aracı kurum sizden bir günde 3.200 TL komisyon keser. Bu oran o gün içerisinde aldığınız paraya eşit de olabilir. Dolayısı ile komisyon işimizin bir parçasıdır.

Bir diğer kriter ise yazılım desteği. BİST normal şartlarda bizlere borsa verilerini 15 dakika gecikmeli sunar. Belli bir ücret karşılığında anlık verileri görebiliriz. Anlık veri görmek çok önemlidir. Çünkü bazı kağıtlar anlık olarak hacimlenir ve hedef fiyatımıza gelip geri dönebilir. Bu bazen 30 saniye içerisinde bile olabilir. Biz bu görüntüyü anlık görürsek derhal pozisyon alır ve satışımızı kârlı olarak yapabiliriz. Fakat 15 dakika gecikmeli gördüğümüz datalarda bir işlem yapamayız. İşte bu noktada aracı kurumlar bizlere hem anlık olarak veri gösteren hem de borsada karar mekanizmamızda destekleyici fikirler veren teknik analiz araçlarının lisanslarını ücretsiz sunabilmektedir. Bu aracı kurumları tercih etmek sizin yararınıza olacaktır.

Portföy Belirlenmesi

Son olarak portföy belirlemeden bahsedeceğim. Yeni başlıyorsanız, kaybedeceğinize üzülmeyeceğiniz bir para ile çok düşük miktarlarla başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Borsayı hiç paranız olmadan da takip edebilirsiniz. Bir hisse senedi ve hedef belirleyin, tecrübelerinizi dökün ve hedefinize gelip gelmediğini görün.

Borsa ile ilgili kafanızda soru işareti kalmadığından eminseniz, portföyünüz hazırsa, gerekli takip araçlarına sahipseniz artık ilk hissenizi alabilirsiniz. Borsaya hoşgeldiniz.

Sağlıklı Günler.