• BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  352643,714
  % 1,41
 • ÇEYREK ALTIN
  675,00
  % -1,55

Finansal Özgürlük İçin İhtiyacınız Olan Öneriler

Finansal Özgürlük İçin İhtiyacınız Olan Öneriler

Günümüzde finansal özgürlük, gelir eşitsizliğinin artış gösterdiği toplumlarda insanlar açısından büyük bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Bu nedenle de birçok kişi, finansal özgürlüğünü elde etmenin yolları hakkında bilgi almak ister hale gelmiştir. Çeşitli yatırım araçları ve biraz sabır ile finansal özgürlüğü elde etmek mümkündür.

Genç Girişimcilere Tavsiyeler: Girişimcilik

Yatırım Yapmak İsteyen Genç Girişimcilere Tavsiyeler Gençler belli bir zaman sonra harçlıktan ziyade kendi parasını kazanmaya başlar. İlk maaşını aldıktan sonra da yatırım yapmayı öğrenmeye karar verebilir. Yatırım yapmak ilk etapta karışık geliyor olabilir. Fakat öyle olması gerekmiyor. Yine de bu konuda biraz bilgi sahibi olmak yardımcı olabilir. Gençlerin ve ebeveynlerin bu konuda atabilecekleri bazı adımlar var. Bu yazıda, genç girişimcilere tavsiyeler bulacaksınız.  Tüketimden farklı olarak, yatırım yapmak

İlgili İçerik

Finansal Özgürlüğü Elde Edebilmek İçin Neler Yapılabilir?

Çeşitli yatırım araçları ve yöntemler ile elde edeceğiniz finansal özgürlükte, ilk adım belirli aşamalardan geçiyor.

1)Bütçe Oluşturmak

Sizi finansal özgürlüğe ulaştıracak olan yolda ilk adım bütçe oluşturmak olmalıdır. Harcamalarınızı belirli oranlarda kısarak veya düzenli bir işte çalışarak ilk adım için gerekli bütçeyi elde edebilirsiniz.

2)Yatırım Yapmak

Çalışarak veya halihazırdaki gelirinizden tasarruflarda bulunarak elde edeceğiniz bütçe ile çeşitli yatırım fonları üzerinden yatırım yapmanız gereklidir. Almak istediğiniz riske göre, çok sayıda yatırım aracı bulunur ve alınan riske göre getiri bu ölçüde elde edilir.

3)Hangi Yöntemler?

Bütçenizi oluşturdunuz ve yatırım yapma aşamasına geldiniz. Bu noktada finansal özgürlüğünüzü elde etmenizi sağlayacak birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; zaman satışı, bilgi ve deneyim satışı, ürün satışı, şirket satışı ve yatırım araçlarıyla bilgi satışı gibi pek çok farklı biçimde olabilmektedir.

Rehber: Az Miktarda Parayla Yatırım Yapma Yolları

Az Miktarda Parayla Yatırım Yapma Yolları Günümüzde herkes yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor. Yatırım yapabilmek için her zaman çok yüksek miktarda paralarınız olmayabilir. Az miktarda parayla yatırım yapmanın yolları merak edilir ve aslında çok kolaydır. Bu yazı size borsa başlangıç rehberi olarak yol gösterebilir. Çok küçük miktarlarda bile yatırım yapmak büyük getiriler sağlayabilir. Pek çok insan için, "yatırım" kelimesi

İlgili İçerik

Finansal Özgürlüğe Ulaşmada Tercih Edilebilecek Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım Fonu, Bono ve Tahviller

Tahvil ve bonolar, yatırım karşısında sabit bir getiri oranı sunan araçlardır. Euro veya dolar üzerinden de getiri imkanı sunuyor olması, bu yöntemlerin birçok kişi tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Fon yatırımında ilk olarak hangi kurum ve hangi türdeki fona yatırım yapılacağının belirlenmesi önemlidir. TEFAS gibi kurumlar aracılığıyla, yatırım araçlarının geçmiş dönemlerde sunduğu kazanç oranlarını inceleyebilir ve kararlarınızı bu verilerin sonucunda oluşturabilirsiniz.

Kripto Paralar

Yeni finansal yatırım araçları arasında yer alan kripto paralar; Paribu ve BTCTurk gibi platformlar üzerinden alım ve satımı gerçekleştirilebilen araçlardır. Bitcoin ve diğer alt coinler gibi hareketli yapıdaki veya stabil yapıdaki BiLira gibi kripto paralara yönelebilirsiniz.

Yatırım aracılığıyla getiri kazanmada dikkat edilmesi gereken konu ise; stabil türden getiri sağlayan; altın gibi yatırım araçlarının aslında kar getirmeyeceği, sadece paranızı enflasyondaki değişimlerden koruyacağının farkında olmalısınız. Bu durum, kira gelirisi getirecek olan emlak yatırımları için de geçerli olmaktadır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Alınır? Kripto para nedir? sorusunun cevabını bir önceki yazımızda paylaşmıştık. Kriptolara yatırım yapmayı düşünüyorsanız, satın alma veya ticaretin ihtiyaçlarınıza en uygun olup olmayacağını araştırmalısınız. Kripto para nasıl alınır? diye merak ediyorsanız bu yazıda bulabilirsiniz.  Öncelikle satın almak mı yoksa ticaret mi yapmak istediğinize karar verin. Kripto para birimlerine sahip olmaya veya kripto para birimi fiyatıyla işlem yapmaya karar verebilirsiniz.

İlgili İçerik

Teknoloji Aracılığıyla Fikir-Bilgi Satmak

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile dünya çapında hizmet sağlayan Udemy gibi uygulamalar, dünyanın her tarafından insanların, belirli alanlardaki bilgilerini kazanca dönüştürmesini sağlamaktadır. Udemy türü uygulamaları kullanarak, online dersler oluşturabilir veya Youtube üzerinden oluşturulan içerikleri paraya dönüştürebilirsiniz. Sosyal medyayı efektif bir şekilde kullanarak, bu tür platformlardan gelir elde edilmesi mümkündür. Finansal özgürlük için birçok seçenek bulunabilir.

Danışmanlık Yapmak

Herhangi bir sektörde uzun yıllardan gelen tecrübeye sahipseniz, ofis kurulum maliyetleri ile uğraşmadan, internet ortamı aracılığıyla danışmanlık sunabilirsiniz. Burada herhangi bir kurum bünyesinde çalışacak olmamanızdan dolayı, finansal özgürlük elde edebileceğiniz getiriler kazanmanız mümkündür.

Bağımsız Olarak Çalışarak Finansal Özgürlük Elde Edebilirsiniz

İnternet ortamında ihtiyaç duyulan ve çeşitli web siteleri tarafından değerlendirilecek türden bir hizmet sunabiliyorsanız, bağımsız bir biçimde çalışabilirsiniz. Bu yönde çalışmanıza olanak sağlayacak birçok platform bulunmaktadır. Bir şirkete bağlı olmanıza gerek kalmayacak, şekilde, çalışma zamanlarınızı bireysel olarak belirleyebileceğiniz biçimde “freelancer” biçiminde çalışabilmeniz mümkündür. İster ek gelir, isterseniz de sizi finansal özgürlüğünüze kavuşturacak işler yapabilirsiniz. Özellikle de yurt dışına çalışabileceğiniz türden bir hizmet ortaya koyabilenlerdenseniz, Dolar ve Euro bazlı küçük çaplı işler ile ciddi kazançlar elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Bir Pasif Gelir Aracı Olarak Borsa Borsaya yeni başlayan her bireyin farkında olması gereken altın gibi değerli bilgilerle karşınızdayız. Borsanın pasif gelir olması, ekonomisi inişli çıkışlı olan ülkemizde bilinçli yatırımcıları oldukça mutlu ediyor. Eğer biraz borsaya merak duyuyor ve bu konuda tecrübesizseniz, etrafınızda da borsadan istikrarlı bir şekilde para kazanan arkadaşlarınız var ise kendinizi şüphesiz bu işin içinde bulabilirsiniz. Yeni Başlıyorum Ne Yapabilirim ? Öncelikle SPK'nın yatırım hesabı açacak kişilere

İlgili İçerik

Yazılım, tasarım, veri bilimi ve analizi gibi alanlar başta olmak üzere, spesifik alanlarda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız; şirketlere çeşitli problemlerinin çözebilecek türden hizmetler sunabilecekseniz, freelancer olarak hizmet sunmak, mutlaka denemenizin tavsiye edildiği bir alandır.

Hangi Platformlar Üzerinden Freelancer Olarak Hizmet Sunulabilir?

Gerek yerli gerekse de yabancı olarak birçok platform aracılığıyla müşteri bulabilir ve işlerinizi satabilirsiniz. Yerli alternatiflerin başında “Bionluk.com” gelmektedir. Türkçe üzerinden hizmet sunabilecek olan kişiler için bu site idealdir. Alternatif olarak ise, yabancı dilde hizmet sağlamayı düşünen kişiler için “Fiverr.com” önerilmektedir. Global olarak dünyanın birçok bölgesinden insanlara iş yapabileceğiniz bu platformum yanı sıra “Upwork.com”u tercih edebilirsiniz. Burada firmalar tarafından yayınlanan iş ilanlarına freelancer olarak teklifler verebilir ve işleri tamamlayarak kendi başına çalışabilme özgürlüğüne ulaşabilirsiniz.