• BIST 100
  1.548,66
  % 1,20
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6298
  % -1,61
 • € EURO
  9,0878
  % -1,22
 • £ POUND
  10,5867
  % -1,36
 • ALTIN (TL/GR)
  417,56
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % -1,00
 • BITCOIN/TL
  413665,237
  % 8,10
 • ÇEYREK ALTIN
  683,00
  % -0,43

Franchise Nedir? Franchise Avantajları ve Dezavantajları

Franchise Nedir? Franchise Avantajları ve Dezavantajları

Franchising, bir iş sisteminin sahibinin bir bireye veya bir grup kişiye (franchise alan) franchise verenin iş sistemini kullanarak bir ürün satan veya bir hizmet sağlama hakkını verdiği bir pazarlama ve dağıtım şeklidir. Bu makalede Franchise Nedir? sorusuna odaklanacağız.

Franchise alanlara ayrıca franchise verenin markasını, ticari markalarını ve tanımlayıcı markaları belirtilen yönergeler uyarınca kullanma izni verilir.

Pazarlama Planı Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Pazarlama Planı Oluşturmak Bir iş kurma fikriniz varsa, pazarlama planı oluşturmak çok önemlidir. Bir pazarlama planı, müşterileri çekme ve elde tutma odaklı stratejik sayılara, gerçeklere ve hedeflere sahiptir. Bir pazarlama planının en önemli amacı, satış hedeflerine ulaşmak için araçlar ve taktikler içeren bir eylem planı sunmaktır. Şirketiniz için pazarlama planı oluşturmak iş tanımı yapmanıza olanak sağlar.  İster geleneksel bir pazarlama planı yapıyor olun isterseniz dijital pazarlama

İlgili İçerik

Franchise Nedir? Franchising Sistemi Güvenli Mi?

Hiçbir iş yöntemi veya endüstri sektörü başarıyı garanti edemez ve franchising bir istisna değildir. Bir franchise sistemi, çalışkan, iyi finanse edilmiş franchise alanlarla birlikte iyi tanınan bir markayla kanıtlanmış bir ürün veya hizmete sahipse, başarı şansı çok yüksektir diyebiliriz ancak asla %100 başarılı olacaktır diyemeyiz. Öte yandan, franchise sistemi, düzgün bir şekilde test edilmemiş, kötü tasarlanmış bir iş planı ile yetersiz finanse edilmişse ve franchise sahipleri yetersiz bir şekilde işe alınmış veya eğitilmişse, başarısız olma olasılığı yüksektir.

Durum tespiti, sizin için doğru kararı vermenin anahtarıdır. Deneyimli franchise uzmanlarının tavsiyelerini alın ve kararınızdan emin olana kadar sorular sorun. Unutmayın, söz konusu olan yatırımınızdır.

Franchise Avantajları ve Dezavantajları

Franchise, özellikle fast food gibi oldukça rekabetçi bir sektöre girmeyi düşünen girişimciler için bir iş kurmanın popüler bir yoludur. Bir franchise satın almanın en büyük avantajlarından biri, yerleşik bir şirketin marka adına erişiminizin olmasıdır. Adınızı ve ürününüzü müşterilere ulaştırmak için kaynak harcamanıza gerek kalmamış olur. Franchise veren firmalar iyice araştırılmalıdır.

Yatırımcı Bulmak: Melek Yatırımcı Nedir? Start-Up

Girişiminize Yatırımcı Bulmak Eğer bir girişiminiz varsa ya da bir girişimin parçasıysanız yatırımcı bulma konusunda çalışmalarınız olacaktır. Start-up için yatırımcı bulmak ve sermaye artırmanın mümkün olan en hızlı yolunu arıyor olabilirsiniz. Start-up nedir? Girişimcilik nedir gibi sorular soruyorsanız konu hakkındaki makalemize göz atmanızı öneririz. Yepyeni bir girişim oluşturuyorsanız veya hala fikir aşamasındaysanız, en hızlı çözüm popüler ve oldukça basittir. Bu durumda, yatırımcı bulmanın en hızlı yolu, arkadaşlardan

İlgili İçerik

Bir franchise’a yatırım yapmanın birçok avantajı ve dezavantajları vardır. Yaygın olarak bilinen faydalar, hazır bir iş izlenmesidir. Bir franchise, pazarda test edilmiş ürünler ve hizmetler ve çoğu durumda yerleşik marka bilinirliği ile olur. Bir McDonald’s franchise sahibiyseniz, hangi ürünlerin satılacağına, mağazanızın nasıl düzenleneceğine ve hatta çalışan üniformalarınızın nasıl tasarlanacağına ilişkin kararlar zaten verilmiştir.

Franchise Dezavantajları

Franchise dezavantajları arasında ağır başlangıç maliyetleri yani franchise bedeli söylenebilir. Franchise sahipleri ayrıca işlerinde bölge veya yaratıcılık üzerinde kontrol sahibi olamazlar. Franchise verenden veya başka bir yerden finansman sağlamak zor olabilir. Kötü konum veya yönetim gibi tüm işletmeleri etkileyen diğer faktörler de olasılıklar arasındadır.