• BIST 100
  1.549,31
  % 1,24
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6387
  % -1,50
 • € EURO
  9,0940
  % -1,15
 • £ POUND
  10,5939
  % -1,28
 • ALTIN (TL/GR)
  417,48
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,1032
  % -0,86
 • BITCOIN/TL
  411771,646
  % 7,00
 • ÇEYREK ALTIN
  681,00
  % -0,72

İpotekli Araç Satılabilir Mi?

İpotekli Araç Satılabilir Mi?

Son yıllara baktığımızda, araç satın alırken vatandaşların en çok kullandığı finansman opsiyonu kredi olarak görülüyor. Bankalar da bir kişinin araç satın alırken kredi kullandığı durumlarda, kredi tamamlanana kadar aracın üstüne ipotek koyuyor. Özellikle al-sat gibi durumlarda ipotekli araç problemi ortaya çıkabilir.

Toplam Getiri Nasıl Hesaplanır?

Portföy yönetiminde, elde edilecek toplan getiriyi hesaplanmasında kullanılan toplam getiri, E(R) sembolü ile ifade edilmektedir. Amacı itibariyle yatırımların ileride getirecek kar oranının hesaplanmasında da kullanılabilmektedir. Toplam getiri nasıl hesaplanır? konusunu en basit haliyle bu makalede bulabilirsiniz. Bu hesaplama yönteminde; standart sapma ve varyans hesaba katılarak, yatırımın riski hakkında öngörü elde edilebilmektedir. Getiri belirsizliği konusunda yatırımcılara bir öngörü elde etme olanağı sunan toplam getiri, hali hazırda sahip olunan veriler

İlgili İçerik

Öncelikle bir kişi taşıt kredi kullanarak araç almış ise araç banka ipoteğine sahip olduğu için herhangi bir şekilde direkt satışına izin verilmemektedir. Satış işlemlerinin gerçekleşmesi için araç kredisi alan kişinin banka tarafından konulan ipoteği kaldırması gerekmektedir. İpotek kaldırılması için banka tarafından konulan tek koşul; araç kredisinde kalan borcun tümünün kapatılmasıdır. Bu koşul sağlandığı süreççe, banka ipoteği kaldırır ve sıkıntısız bir şekilde satış gerçekleştirilebilir.

İpotekli aracın satışı yalnızca üç farklı şekilde gerçekleşebilir. İlk opsiyon aracın sahibinin borcum tümünü kapatmasıdır. İkinci opsiyon aracı satın alacak kişinin, araca ait tüm kredi borcunu üzerine almasıdır. Üçüncü opsiyon ise aracı satın alacak kişinin araca ait tüm borcu kapatmasıdır.

Bu üç opsiyondan birinin sağlanması ile birlikte araçtan ipotek kaldırılır ve aracın satışı noter huzurunda gerçekleştirilebilir.

İpotekli Araç Sahibinin Borcu Kapatması

Aracın satışından elde edilecek olan gelir ile borcun tamamını kapatma opsiyonu tanıyan bankalar, bu tip durumla da ipoteğin kaldırılmasına izin vermektedir. Rehinli araç satışı olarak da geçen bu durum için tek durum aracı satın alacak kişinin bu durumu kabul etmesidir. Eğer aracı satın alacak kişi bu durumu kabul ediyor ve sözünüze güveniyor ise araç satış işlemini noter nezdinde gerçekleştirebilir ve aracın borcunu hemen kapatabilirsiniz.

Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Üzerine Alabilir

İpotekli araba satışı esnasındaki ikinci opsiyon ise aracı satın alacak kişinin mevcutta devam eden tüm krediyi üstüne almasıdır. Bu da alıcı tarafından oldukça tercih edilen bir opsiyondur. Alıcılar için bu durumun en büyük avantajı aylık taksitlerle borcun ödenmesine devam edilmesi ve yeni bir kredi açılmamasıdır.

Böyle bir yol izlenmesi durumunda mevcut araç sahibinin banka ile irtibata geçerek tüm kredinin alıcının hesabına geçirmesini talep etmesi gerekir. Bu tip durumda her ne kadar bankadan bankaya değişiyor da olsa araç satışı yapan kişiler arasında hukuki bir sözleşme de yapılması gerekir.

Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar

Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar Banka işlemleri kimi zaman oldukça yorucu ve can sıkıcı olabiliyor. Özellikle acil kredi ihtiyacı varsa hemen işlemleri halletmek isteyebilirsiniz. Online kredi çekerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Peki şubeye gitmeden kredi veren bankalar var mı? Şubeye gitmeden kredi başvurusu nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Banka şubesine gitmeye vakti olmayanlar tarafından online hizmetler sıklıkla kullanılmaktadır. Kişisel kredi almak için pek çok

İlgili İçerik

Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Kapatabilir

Rehinli araba satışı esnasında güven çok önemli bir durumdur. Bazı durumlarda aracı satan kişi ile aracı satın alan kişi arasında güven ortamı kurulmaz. Bu durumda ise aracı satın alan kişi aracın üstündeki tüm borç tutarının satış tutarından düşülmesini önerebilir. Genelde araç sahibi bu teklifi kabul etmektedir. Ancak bu tip durumlarda da hukuki bir sözleşme ile bu durumu güvenli bir hale almak gerekir.