• BIST 100
  1.549,08
  % 1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6299
  % -1,59
 • € EURO
  9,0895
  % -1,19
 • £ POUND
  10,5993
  % -1,24
 • ALTIN (TL/GR)
  417,72
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,1034
  % -0,75
 • BITCOIN/TL
  413322,334
  % 7,57
 • ÇEYREK ALTIN
  682,00
  % -0,57

Kredi Notu Nedir? Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi notu, KKB(Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kişi hakkındaki tüm finansal ve kişisel bilgilerin toplanarak değerlendirilmesi ile verilen güven notudur. Tüm bankalar merkezi sistem olan KKB notuna göre işlem yapar ve bireyi bu nota göre değerlendirirler.

KKB notunun belirlenmesinde bir çok faktör ele alınıyor. Bu faktörlere örnek verecek olursak;

 • %10 oranında kişinin kredi kullanma sıklığı,
 • %35 oranında kişinin mevcut kredilerinin aylık toplam ödemesi(en önemli faktördür)
 • %35 kredi ödenmesinde gecikmeler (eğer sürekli takibe veya gecikmeye giriyorsanız krediniz onaylanmayacaktır.)
 • %11 kişinin yeni aldığı kredi sayısı(örneğin bir ay içerisinde birden fazla kredi kullanıldı ise bu faktör kredi onayını etkileyecektir.)
 • %9 diğer faktörler (kişinin mesleki, eğitim, yaş ve diğer kişisel faktörleri kredi kullanımına yüzde dokuz oranında etki eder.)

Kredi Notu Nasıl Değerlendirilir?

Öncelikle düşük faizli kredi ihtiyacınız var ve nakit problemlerinizi kredi ile çözmek istiyorsanız kredi notunuzun bankalar tarafından kabul edilebilir seviyede olması gerekiyor. Bunun yanında kredi başvurusu yapacağınız tarih ve saatte herhangi bir bankada gecikmede ödemenizin de bulunmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Kredi Risk Raporu Nedir ?

Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi riski, en basit şekilde bir banka borçlusunun, yükümlülüklerini kabul edilen şartlara uygun olarak yerine getirememesidir. Kredi riski yönetimi ise bir bankanın riske göre ayarlanmış getiri oranını koruyarak maksimize etmektir. Bankalar kredi riski ile diğer riskler arasındaki ilişkileri de dikkate almalıdır. Etkili kredi riski yönetimi, kapsamlı bir risk yaklaşımının kritik bir bileşenidir. Herhangi bir bankacılık organizasyonunun uzun vadeli başarısı için gereklidir. Kredi risk raporu

İlgili İçerik

KKB notunuzun bankaların gözünde bir değeri vardır. Aşağıdaki listede KKB notunuzun bankalar için ne ifade ettiğini görebilirsiniz.

 • Kredi notu Sıfır ise, kişinin bankalar ile henüz bir geçmişi olmamış demektir. Riskli kategoride yer alırlar. Kefil ile kredi kullanabilir, fakat gelir seviyesi önemlidir.
 • Kredi notu 1-699 arasında olan müşteriler ne yazık ki en riskli müşterilerdir. Kredi ödemelerinde gecikme, hatta icra takibi yaşandı ise kişinin puanı bu seviyelere gelebilir. Yeni kredi kullanımı kefil olsa dahi çok düşük ihtimaldir.
 • Kredi notu 700-1099 arasında olan müşteriler orta riskli müşterilerdir. Kredi başvuruları düşük ihtimalle onaylanır, fakat kefille kredi kullanma ihtimalleri vardır.
 • Kredi notu 1100-1499 arasında olan müşteriler ise az riskli müşterilerdir. Gelirlerine bağlı olarak kredilerinin onaylanma ihtimalleri vardır, fakat kefil bulunması durumunda kredilerinin onay ihtimali güçlenir.
 • Kredi notu 1500-1699 arasında olan müşteriler iyi kategoride yer alırlar. Yüksek ihtimalle kredileri onaylanır ve genel olarak kefil talep edilmez.
 • Kredi notu 1700-1900 arasında olan müşteriler ise Çok iyi kategoride yer alırlar, çok yüksek ihtimalle kredileri onaylanır ve genellikle kefil talep edilmez.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Öncelikle ödemelerinizin düzenli yapılması ilk şart. Gecikmede olan her bir ürün, kredi notunuzun günden güne düşmesine neden olacaktır. Ödemelerinizin gecikmede olmaması puanınızın artacağı garantisini taşımıyor. Çünkü puan artışının da düşüşte olduğu gibi bir çok faktörü var.

Mevcut kredinizin minimum borcunu ödemeniz, ne yazık ki o krediyi ödediğiniz anlamına gelmiyor.

Birkaç banka yerine tek bankada borçlanmanızı tavsiye ediyoruz. Mümkünse bu banka maaşınızı aldığınız veya uzun süredir sorunsuz bir geçmişinizin olduğu banka olmalı. Eğer riskli kategoride bir müşteri iseniz ve geçmişinizde açıklayabileceğiniz sebeplerden bir puan düşüşü varsa, banka inisiyatifi ile kredi kullanabilirsiniz.

Sürekli kredi başvurusunun puan düşürdüğünü unutmayın.

Eğer puanınızın arttığını düşünüyor ve bir krediye ihtiyacınız var ise, kredi başvurusunu internet üzerinden değil, şube içerisinden yapınız. Şubelerin faiz oranları değişken olmakla birlikte genellikle internet faiz oranlarından düşüktür. Bu sayede çift sorgulama ile mevcut puanınızı da düşürmemiş olursunuz.

Kredi Başvurusu Öncesi Yapılması Gerekenler

Krediye Başvurmadan Önce Yapmanız Gerekenler Bir kredi çekmek bazen stresli ve karışık olabilir. Kredi başvuru sürecinde planlı olmaya ihtiyacınız var. İhtiyacınız olduğunda bireysel kredi için başvuru yapmaya hazır olmanız önemlidir. Krediye başvurmadan önce yapmanız gerekenler ve uygun faizli kredi başvurusu için yapabileceklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.  Kredi Başvurusunda Yapılacaklar Listesi Başvurmadan önce biraz çalışmanız gerekiyor. İşleri kolaylaştırmak için atabileceğiniz adımlar var. Bu dört adımı takip etmek

İlgili İçerik

Başvuru sırasında istenilen kişisel bilgilerinizde eksik ve yanlış olmamasına dikkat edin. Maaş bilgisi önemlidir. Olduğundan düşük veya fazla beyan edilmesi, başvuru sırasında istenebilme ihtimali olan maaş bordrosuna bakıldıktan sonra kredi başvurunuzun sonucunu olumsuz etkileyebilir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Son olarak kredi notu öğrenmek istiyorum sorusunun cevabı için linkte bulunan Findeks internet sitesine gidebilir, ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca ek ücrete tabi olarak tüm bankalarda bulunan borçlarınızı görüntüleyebilir, bugüne kadarki banka ve ödeme geçmişinizi görebilirsiniz. Her bireyin en az yılda bir defa geriye dönüp maddi anlamda kredi notunu görüntülemesini öneriyoruz.

Sağlıklı günler.