Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/borsamce/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/borsamce/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/admin.config.php on line 6

Warning: array_unique() expects parameter 1 to be array, null given in /home/borsamce/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/borsamce/public_html/wp-content/themes/birfinans/framework/cs/config/shortcode.config.php on line 59
Kripto Paralara Olan İlgi Borsayı Nasıl Etkiledi? - Borsam Cepte
 • BIST 100
  1.409,19
  % 2,24
 • %
 • %
 • %
 • ALTIN (TL/GR)
  450,61
  % 0,08
 • %
 • BITCOIN/TL
  505979,332
  % -1,40
 • ÇEYREK ALTIN
  718,00
  % -0,27

Kripto Paralara Olan İlgi Borsayı Nasıl Etkiledi?

Kripto Paralara Olan İlgi Borsayı Nasıl Etkiledi?

Son dönemin yükselen trendi olan kripto paralar günümüzde yatırım işlemlerine tahmin edildiğinden daha kapsamlı ve büyük bir etkide bulunmuştur. Piyasa bağlamında bu etkinin nasıl ve hangi şekilde yön bulacağı ve para piyasalarının evriminin nasıl gerçekleşeceği konusunda hayli spekülasyon bulunuyor olsa da günümüzde en çok merak edilen konuların başında kripto paralara olan ilgi borsayı nasıl etkiledi? Sorusu kapsamında cevaplanmayı bekleyen, reel borsalar ve kripto borsalar arasında bulunan inci çizgiye yönelik pek çok soru ortaya çıkmıştır.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Dominance) Nedir?

Kripto paralar, Bitcoin piyasası son günlerde oldukça hareketli. Bitcoin piyasa hakimiyeti (dominance) nedir sorusu kripto paralar ile ilgilenen kişilerin cevabını merak ettiği bir sorudur. 2009 yılında ortaya çıkan Bitcon ile birlikte, bu teknolojide farklı açıkları yönelik çözümler sunduğunu iddia eden pek çok altcoin ortaya çıkmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak kripto para borsası yüzlerce farklı kripto paraya bölünmüştür. Genel olarak bakıldığında kripto para borsasının değeri yüz milyarlarca dolarla

İlgili İçerik

Kripto para borsalarının bu kapsamda nasıl bir etkisi olduğunu değerlendirebilmek adına öncelikli olarak paranın ne olduğunu ve para borsalarının dünya yatırım işlemlerinde karşılığının ne olduğunu kavramak gerekir. Kripto paraların borsaya etkisi ancak paranın ne olduğu ve ne işleve sahip olduğu anlaşıldığında açık bir şekilde görülmeye uygun olacaktır. Bu bağlamda öncelik olarak para nedir? sorusu sorulmalıdır.

Para Nedir?

Para, tarihsel süreç içerisinde toplumların kendine özgü standardize edilmiş piyasaları odağına göre pek çok farklı anlam ile tanımlanabilir. Buna karşılın en genel olarak para, ortak hesap birimi ve herkes tarafından kabul edilmeye uygun, alışveriş ve yatırım işlemlerinde kullanılan bir araçtır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası, birden fazla dijital borsanın bulunduğu ve her bir borsaya özgün al-sat işlemlerinin yapıldığı ve yine her bir borsada belli başlı kripto paraların listelendiği finansal yatırım alanlarına verilen isimdir.

Reel Borsa Nedir?

Reel borsa, bilindik anlamda her ülkenin milli olarak sahip olduğu, tahvil, hisse senedi ve benzeri araçlar ile yatırım yapılmaya uygun olan finansal yatırım aracıdır.

Reel Borsa ile Kripto Para Borsası Arasındaki İlişki

Belirtilen tanımlardan hareketle paranın herkes tarafından kabul edilen bir maddi değer ölçütü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Reel borsa ise herkes tarafından kabul edilen ve her bir devletin kendine özgü olan finansal yatırım araçlarıdır. Bu bağlamda paranın herkes tarafından kabul edilebilirliği oldukça kritik bir ölçüttür.

Kripto para birimlerine bakılacak olursa başlangıç aşamasında herkes tarafından kabul edildiğini (Çin’in kripto para birimlerini başlangıçta finansal araç olarak kabul etmemesi gibi) söylemek yanlış bir yorumlama olacaktır. Aynı zamanda henüz gündelik yaşantıya tam olarak adapte olamamış olmaları ve stabil bir varyant çizmeyerek, daimi bir hareketliliğin gözlemlenmesi bu para birimlerinin gündelik yaşantının ödeme işlemlerinde kullanılması konusunda bazı zorluklar içerir.

Gündelik yaşantıda kullanılmayan bir ödeme aracının reel borsalarda listelenmesi ve reel olarak karşılığı olmayan -alım gücü olmayan- bir aracın yatırım işlemlerinde kullanılması ise kripto para borsalarını doğurmuştur. Bu kapsamda reel borsa ile kripto para borsası arasında temel olarak ortaya çıkan iki fark;

 • Reel borsanın araçları olan tahvil, hisse senedi ve bono gibi unsurların reel karşılığının bulunması ve buna karşın kripto para birimlerinde herhangi bir reel karşılığın ortaya henüz koyulmamış olması
 • Bir diğer fark ise reel borsa araçları sonucunda elde edilen getirinin gündelik yaşantıda kullanılabiliyor olması şeklindedir.

Şeklinde belirlenebilir. Bu iki temel dinamik günümüzde kripto paranın borsaya etkisi konusunda ortaya çıkan en başat unsurlar konumundadır.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto Para Borsası Nedir? Geleceğin para birimi diyebileceğimiz kripto paralar günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılmaya başlandı. Kripto para nasıl satılır? Kripto para borsası nedir? gibi sorular sıklıkla soruluyor ve araştırılıyor. Her gün kripto borsası ile ilgili yeni bir video ya da kurs ile karşılaşıyoruz. Bu makalede sizlere en detaylı kripto para borsası rehberini sunmaya çalıştık. Bir kripto parayı diğeriyle

İlgili İçerik

Kripto Paralara Olan İlgi Borsayı Nasıl Etkiledi?

Kripto paralara gösterilen ilginin borsaya etkisi belirtilen faktörler nezdinde açık bir şekilde görülebilir. Reel borsa işlem hacmi bakımından ulusallık vadediyor olmakla birlikte dijital borsalar global ölçekli bir yatırım alanının açılmasını sağlar. Dolayısıyla globalleşen dünyada iddiası evrensellik olan tüm içeriklerin daha açık bir şekilde ön plana çıkması olasıdır.

O halde kripto paralara gösterilen ilgi borsanın sahip olduğu ulusallık mahiyeti nedeniyle olumsuz şekilde etkilemeye oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Günümüzde bunun etkisi daha az oranlarla saptanıyor olsa da kripto para borsalarının belirtilen faktörleri karşılaması durumunda kripto paraların borsaya etkisi daha açık şekilde görülecektir.

Bu durum en genel anlamıyla; kripto paraların reel borsanın yatırım dengesini bozduğu gibi özellikle güçlü finansman desteği bulunan yatırımcıların kripto para borsalarına kaymasını da beraberinde getirmiştir. Borsalarda balina adı verilen güçlü finansal yatırım araçlarına sahip olan devasa şirketlerin alımları, kripto para borsalarına kaymış ve durum genel anlamıyla finansal hareketliliğin de kripto para borsalarına yönelmesine sebep olmuştur.

Dolayısıyla son kertede kripto paranın borsaya etkisi son dönemde olumsuz trendle reel borsaların aleyhine yönelik olmasının yanı sıra gelecekte reel borsaların, kripto para boralarının evrensellik iddiası sebebiyle daha ağır darbeler almasının son derece olası olduğu açık bir şekilde görülmektedir.