• BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  355060,242
  % 1,78
 • ÇEYREK ALTIN
  675,00
  % -1,55

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır? Ticari İşletme Nedir?

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır? Ticari İşletme Nedir?

Ticari İşletme Nedir?

Temelde ticari varlıklar, işletmelerin iş yapmasına izin veren yasal yapılardır. Amaçları oldukça basit. Bir ticari işletme, kişisel ve profesyonel varlıkların ayrılmasını ve korunmasını sağlar. Ticari işletme nedir? Şahıs şirketi nasıl açılır? özellikle girişimciler için merak edilen konu başlıkları. 

Bir işletme, iş yapmak için oluşturulmuş bir organizasyondur. Oluşturulan ticari işletmenin türü, bir işletmenin nasıl vergilendirileceğini ve borçlanma durumu hakkında bilgi edinmenizi sağlar. 

Genç Girişimcilere Tavsiyeler: Girişimcilik

Yatırım Yapmak İsteyen Genç Girişimcilere Tavsiyeler Gençler belli bir zaman sonra harçlıktan ziyade kendi parasını kazanmaya başlar. İlk maaşını aldıktan sonra da yatırım yapmayı öğrenmeye karar verebilir. Yatırım yapmak ilk etapta karışık geliyor olabilir. Fakat öyle olması gerekmiyor. Yine de bu konuda biraz bilgi sahibi olmak yardımcı olabilir. Gençlerin ve ebeveynlerin bu konuda atabilecekleri bazı adımlar var. Bu yazıda, genç girişimcilere tavsiyeler bulacaksınız.  Tüketimden farklı olarak, yatırım yapmak

İlgili İçerik

Ticari varlıklar, bir işletmenin ne yaptığını değil, türüne veya yapısına atıfta bulunur. Birçok işletme yapısı, kişisel varlıklarınız için koruma sağlar. Girişimcilerin dahil olabileceği işletme türleri vardır. Bunlardan en sık duyulanlardan biri şahıs şirketleridir.  Bir girişim planınız var ve işletme kurmanız gerekiyor. Tek sahip sizseniz şahıs şirketi olarak kayıt olabilirsiniz. Yürütmekte olduğunuz işin türüne bağlı olarak bir işletme ruhsatı veya izinleri almanız gerekebilir. Serbest çalışanlar ve danışmanlar genellikle tek sahiplerdir.

Şahıs Şirketi Nedir ?

Ülkemizde kazandığımız her bir gelirin vergisini Gelir Vergisi olarak ödüyoruz. Bu vergiyi bir şirketimiz/işletmemiz olmadan ödeyemeyiz. Bu sebeple küçük de olsa bir işletmemizin olması gerekiyor. Kişisel anlamda kurulabilecek en küçük şirket Şahıs Şirketidir.

Şahıs şirketi açmanın en kolay yolu; serbest bir muhasebeci ile anlaşmaktır. Muhasebeciniz, sizin aylık gelir ve giderlerinizin kayıtlarını tutacak, şirketinizin açılması, muhasebe anlamında sürdürülebilmesi ve kapatılması gibi konularda yardımcı olacaktır. Muhasebecinin dışında bazı kuruluşlar da şahıs şirketi açmak için hizmet vermektedir. Ülkemizdeki en büyük örnek; Mukellef.co

Bir ticari işletme belli unsurları sağlamak zorundadır. Ticari işletme unsurları konusunda ele alınan en önemli maddeler; 

 • Gelir sağlama hedefi, ticari işletmeler için olması gereken ilk adımlardandır. Zarar ediyor olmanız ticari işletme sayılmanıza engel değildir. 
 • Devamlılık ve süreklilik önemlidir. Faaliyet gösterdiğiniz sektörde eğer dönemsel kesintiler zorunluysa ticari işletme sayılmaya devam edersiniz. Bir ticari işletme hizmet verdiği alana bağlı olarak periyodik olarak çalışabilir. 
 • İşletme kuruluşları genellikle vergilendirmeye tabidir, bu nedenle işletme sahiplerinin bu işletmeler için vergi beyannamesi vermeleri gerekir.

Ticari işletme tanımı “Türk Ticaret Kanunu madde 11/1 hükmünde; esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir sağlamayı hedef tutan, faaliyetlerinin devamlı ve bağımsız şekilde yürütüldüğü işletmedir.” şeklinde yapılmıştır.

Girişimci Nedir? Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimci Nedir? Girişimci, yeni bir iş kuran, risklerin çoğunu üstlenen ve bunun karşılığında da kârın çoğunu alan kişidir. Girişimci genellikle bir yenilikçi, yeni fikirlerin, malların, hizmetlerin kaynağı olarak görülür. En genel tanımıyla girişimci nedir? Girişimciler nasıl çalışır? Sorularının yanıtını bu makalede bulabilirsiniz.  Girişimciler, ihtiyaçları önceden tahmin etmek ve piyasaya iyi yeni fikirler getirmek için gerekli becerileri ve inisiyatifi kullanarak her ekonomide kilit bir rol oynayan kişilerdir

İlgili İçerik

Birçok işletme, topluma faydalı işler yürütmek ve genel halkın yararına olmak ister. Bu tür bir iş modeli için en yaygın varlık oluşumlarından biri, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bununla birlikte, bir şirketten en büyük farkı, kâr amacı gütmeyen bir şirketin halka fayda sağlamak için kurulmuş olmasıdır. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş misyonu peşinde koşması nedeniyle, ticari işletme vergiden muaf statüsü için başvurabilir.