• BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  412,24
  % -1,48
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  353530,544
  % 0,66
 • ÇEYREK ALTIN
  675,00
  % -1,55

Yatırım Ortaklığı Nedir?

Yatırım Ortaklığı Nedir?

Yatırım Ortaklığı Nedir?

Yatırım ortaklığı, yatırımcılara hisse satarak para toplayan ve daha sonra bu parayı çok çeşitli hisse ve varlıkları alıp satmak için havuzlayan bir şirkettir. Farklı yatırım ortaklıklarının farklı hedefleri ve farklı yatırım yöntemleri olacaktır. Yatırım ortaklığı nedir? konulu makalemizde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Herhangi bir finansal yatırım ya da işlem yapmadan önce kavramları iyice anladığınızdan ve olası risklerden haberdar olduğunuzdan emin olmalısınız. Ne zaman yatırım ortaklığı yapmalıyım diye düşünüyorsanız, birim tröstten potansiyel olarak daha yüksek bir getiri istiyorsanız ve biraz daha fazla risk almaya istekli iseniz yatırım ortaklığı modelini düşünebilirsiniz. 

Start-Up Nedir? Bir Fikrim Var!

Start-up Nedir, Ne Değildir? Start-up, fikirsel veya işlevsel olarak boşluk olduğu düşünülen bir alanda yapılan ilk veya nadir girişimlere verilen addır. Bir örnek vermek gerekirse; aklınızda bir fikir var ve bu fikrin daha önce hiç bir şekilde uygulanmadığını düşünüyor ve bu fikri hayata geçirmek için bir takım girişim içerisinde iseniz, start-up yapıyorsunuz. Ne Değildir ? Fikrinizi hayata geçirecek bir teknik ekibiniz, yatırım bütçeniz, teknik bilginiz yok ise, en önemlisi

İlgili İçerik

Yatırım ortaklıkları aynı zamanda devlet ya da özel proje bazlı girişimlerde kullanılan en önemli fon kaynaklarından da birisidir. Sermaye piyasalarının bir kurumudur diyebiliriz. Küçük yatırımcıların birikimlerini kullanarak ekonomideki işlevselliğini arttırmayı amaçlamaktadırlar. Kısaca mikrodan makroya geçişi kolaylaştırmak olarak açıklayabiliriz. 

Yatırım Ortaklığı Türleri

Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları

Borsa ve borsa dışı piyasalarda işlem gören kıymetli madenlere yönelik yapılan yatırım ortaklığıdır. 

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları

SPK çerçevesinde, getirisi yüksek gayrimenkullere dayalı bir yatırım çeşididir. 

Girişim sermayesi yatırım ortaklıkları

finansal olarak sermaye ihtiyacı olan girişimcilere hizmet veren bir yatırım ortaklığıdır. 

Yatırım Ortaklıkları ve Birim Tröstleri Arasındaki Farklar

Yatırım ortaklıkları, birim tröstlerin aksine, dişli olarak bilinen hisse satın almak için borç para alabilir. Bu ekstra satın alma potansiyeli yükselen pazarlarda kazançlar sağlayabilir, ancak aynı zamanda düşen pazarlarda kayıpları da artırabilir. Yatırım ortaklıkları, genel olarak halka satılabilen birim tröstlerden daha fazla borçlanma özgürlüğüne sahiptir.

Girişimci Nedir? Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimci Nedir? Girişimci, yeni bir iş kuran, risklerin çoğunu üstlenen ve bunun karşılığında da kârın çoğunu alan kişidir. Girişimci genellikle bir yenilikçi, yeni fikirlerin, malların, hizmetlerin kaynağı olarak görülür. En genel tanımıyla girişimci nedir? Girişimciler nasıl çalışır? Sorularının yanıtını bu makalede bulabilirsiniz.  Girişimciler, ihtiyaçları önceden tahmin etmek ve piyasaya iyi yeni fikirler getirmek için gerekli becerileri ve inisiyatifi kullanarak her ekonomide kilit bir rol oynayan kişilerdir

İlgili İçerik

Birim tröstün aksine, bir yatırımcı bir yatırım ortaklığındaki hisselerini satmak isterse, hisselerini satın alacak başka birini bulmalıdır. Genellikle bu borsada satılarak yapılır. Yatırım ortaklığı yöneticisi, tröstün tasfiye tarihinden önce hisseleri geri almak zorunda değildir.

Risk ve Getiri

Yatırım ortaklığındaki hisselerin fiyatının yükselip düşebileceğini ve böylece yatırdığınızdan daha az geri kazanabileceğinizi unutmayın. Risk ve getiri düzeyi, seçtiğiniz yatırım türüne de bağlı olacaktır. Bazıları diğerlerinden daha riskli olduğu için ne tür varlıklara yatırım yapmanız gerektiğini iyice öğrendikten sonra yatırıma başlamalısınız. Yatırım ortaklığındaki herhangi bir hisseyi satın almak ve satmak için bir borsacının komisyonu da alınabilir.